Vila retorta je nastajala 2004. i 2005. godine kada je Studentski eFM radio prema ideji Nenada Veličkovića producirao i realizovao pomalo zaboravljeni radijski žanr – radio dramu.Radio-drama “Vila Retorta” je realizovana kao svojevrstan reality show u kom glavni junaci, troje studenata, zatvoreni u jednoj vili, moraju zajedno provesti tri mjeseca kako bi se domogli indeksa jednog od prestižnih evropskih univerziteta.Na zanimljiv način se prati život studenata potpuno različitih karaktera, navika i sklonosti, sa osvrtom na istorijska ali i aktuelna dešavanja.Autori radio serijala Vila Retorta su: Nenad Veličković, Nihada Lubovac, Ajdin Husić, Zoran Ćatić, Nermin Čengić.Uloge su, pored autora izvodili i Draško Marijan, Jasminka Hamza, Dino Ćatović, Said Hasanagić, Ajdin Kamber, Armin Ibrahimpašić, Slađan Vujić i drugi.

Ivo Andrić (1892.-1975.) rodio se pored Travnika u Bosni, a s obitelji se često selio. Tako je živio i u Višegradu i u Sarajevu. U Sarajevu je završio gimnaziju. Bio je veliki pjesnik, novelist, romanopisac i esejist. Njegova prva pjesma bila je objavljena u časopisu imenom “Bosanska vila”. U Zagrebu je započeo studij povijesti, filozofije i slavistike, a nastavio ga je prvo u Beču pa u Krakovu. Studij je završio 1924. godine u Grazu, a njegova tema rada bila je kako živjeti pod turskom vlašću.

Pošto je bio naklonjen pokretu Mlada Bosna, početkom Prvog svjetskog rata je bio čak i pritvoren. Poslije 1917. godine odlazi u Zagreb gdje se počinje baviti književnošću. Sudjeluje u mnogim časopisima i novinama kao što su: “Vihor” i Hrvatska njiva”. Prvo zbirke lirske proze objavio je također u Zagrebu i to su bili naslovi “Ex Ponto” i “Nemiri”. 1919. godine počinje raditi u diplomaciji i to u veleposlanstvima Kraljevine Jugoslavije. Bio je smješten u Rimu, Parizu, Madridu, Bukureštu, Grazu, Bruxellesu, Ženevi i Berlinu. Nakon rada u diplomaciji, utočište je pronašao u Srbiji.

1961. godine dobio je Nobelovu nagradu za književnost za djela “Na Drini ćuprija” i “Travnička kronika”.