Treći sam razred. Treći smo razred. Ustvari, treći je razred.
Komplikovano je za objasniti ali sve tri formulacije su tačne. Prva je jednina. Druga se odnosi na nas kao roditelje, dakle množina. A treća se odnosi na njegovo veličanstvo. Za razliku od njega, nama ide mnogo teže.
Deskripcija (lat. descriptio) – opisivanje, prikazivanje, ocrtavanje, opis. Ne pravim se pametan, nije mi namjera – ni mogućnost. Ovo ja googlam da mogu sinu dati tačan i precizan odgovor šta je deskripcija književnog teksta. Neću da ispadnem glup. Ne želim „pasti“ u očima djeteta. Uzalud. Jer već sljedećim pitanjem koje će uslijediti, nepovratno …
- A zašto onda ne kažu jednostavno opisivanje književnog teksta?
- Zato što se u školu ide da bi se naučile stvari koje se ne znaju.
- Pa čemu onda služi Google?
- Sine dragi, nije internet uvijek postojao, pa da se moglo tako lako saznati sve što ti treba. Ivo Andrić, jedan sjajan pisac kojeg ćeš čitati u šk… (zastajem na trenutak, nisam siguran da li je on u „našem“ planu i programu uopšte uvršten u lektiru) … kad malo porasteš, je kažu po pet dana tražio odgovarajuću riječ pišući priče …
- I nije imao internet?
- Ne, u to doba internet nije postojao.
- Pa gdje je onda tražio?
- U knjigama. Mnogo je čitao i proučavao, trudeći se da …
- Dobro, skont’o sam šta hoćeš da kažeš.
- Bravo, zlato tatino pametno i šta je zaključak?
- Zavisi …
- Šta zavisi? Od čega?
- Pa od toga hoće li internet postojati u budućnosti.
Ne kontam a nemam pojma koga da pitam, čemu značaj stranih riječi i izraza u obrazovanju ovog uzrasta. Na Google nema ništa o tome, a ne znam gdje da tražim…
- Pa u knjigama ko onaj tvoj Jovo.
- Ivo Andrić… ma šta ti zaviruješ meni preko ramena!
- Vidim googla se a meni držiš predavanje, baš si komutakivan.
- Šta sam?
- Ma učili smo to danas iz matematike, kad ovi neki brojevi zamijene mjesta pa se ništa novo ne desi.
- Ne razumijem???
- Ni ja, niti znam to izgovoriti, niti se šta desi na kraju.
- Pa zar ne učite tablicu množenja iz matematike ?
- Učimo, ali ta komunikativnost i asoksacija imaju neke veze.
- Super, hajmo sad prat’ zube i u krpe. Prva si smjena sutra.
Priznajem, javno. Nikada nisam bio dobar s matematikom. Dvočas srijedom, prečesto se „sudarao“ sa Željinim utakmicama, a opet profesorici sam na neki čudan način bio simpatičan pa sam se provlačio. Do četvrtog razreda kada sam završio na popravnom avgustovskom ispitu, zbog kojeg sam propustio Crveni Karanfil (manifestacija iz „onog“ doba kojem su maturanti proslavljali svršetak školovanja) ali sam se u suludom zapletu te priče napio sa profesorom Davidovičem, pa smo zalutavši negdje na Sedreniku … Momenat, ali to je bila srednja škola, ovdje pričamo o osnovnoj!!!
Listam udžbenik. Strana 93. Naslov: „Osobine Proizvoda“. Tabela u kojoj dva broja mijenjaju mjesta množeći se. To je ono o čemu je pričao. Kontam. Šta kaže definicija: „Proizvod se ne mijenja ako faktorima zamijenimo mjesta pa ih pomnožimo. Ovo svojstvo nazivamo komutativnost množenja.“ Ne kontam??? Zašto? Zbog koga? Za čije babe zdravlje? Kome? Čemu? – Genitiv. Nova tabela: a * b (a * b) * c b * c a * (b * c) „Proizvod se ne mijenja ako faktore združimo na različite načine pa ih pomnožimo. Ovo svojstvo nazivamo asocijativnost množenja.“
- Tata …
- Ti još uvijek ne spavaš ?
- Ma, zaboravio sam ti reći … znaš šta smo danas radili na tjelesnom?
- Znam !
- ???
- Zgrčku sa zanoženjem po dužini na preskoku !!!
Roditeljska Pažnja!!!
Razmisli i odgovori?
Ivu Andrića znate …?
a) Preko Kusturice
b) Preko Milice
b) Preko Drine
Da li ste znali?
Množenje matrica ima sljedeća svojstva: (AB)C = A(BC) za sve k-sa-m matrice A, m-sa-n matrice B i n-sa-p matrice C (asocijativnost). (A + B)C = AC + BC za sve m-sa-n matrice A i B i n-sa-k matrice C (desna distributivnost). C(A + B) = CA + CB za sve m-sa-n matrice A i B i k-sa-m matrice C (lijeva distributivnost). Valja znati da komutativnost ne vrijedi u općem slučaju; ako su dane matrice A i B, čak i ako su oba umnoška definirana, u općem slučaju je AB ≠ BA. Posebno, skup M(n, R) svih kvadratnih matrica reda n je realna asocijativna algebra sa jedinicom, koja je nekomutativna za n ≥ 2.
Odgovori